Sydkystens Brolægning & Kloak bliver opkøbt af Acurum Group
Rundageren 4, 2640 Hedehusene
CVR: 42453005
Sydkystens Brolægning & Kloak, d. 25. september 2025
Acurum Group opkøber Sydkystens Brolægning & Kloak, hvilket er et stort skridt i vores udvikling og fremadrettede muligheder for at levere endnu flere kvalitetsopgaver til vores kunder. Opkøbet ændrer ikke noget i virksomhedens værdier og daglige drift, der fortsætter, som den plejer med Tom Ewers i spidsen.
Acurum er en nordisk gruppe, der består af forskellige virksomheder fra Sverige, Danmark, Norge og Finland. Virksomhederne tilbyder ydelser inden for indeklimakvalitet, fugthåndtering og rørvedligeholdelse. I gruppen får de enkelte entreprenører mulighed for både at vokse individuelt, men også i fællesskab med de andre specialister og gennem en løsning, der samler alle ydelser.
Gruppen er helt i tråd med Sydkystens Brolægning & Kloaks værdier og ambitioner om at sætte kunden i centrum og levere et grundigt stykke arbejde af høj kvalitet med dygtige og erfarne specialister i spidsen. At blive en del af Acurum baner nemlig vejen for en bredere kundekreds og nye samarbejdsrelationer gennem en stærk synergi af virksomheder, kompetent vidensdeling og tætte samarbejder.
Sydkystens Brolægning & Kloaks daglige drift kommer – som nævnt – til at være, som den plejer. Acurum giver nemlig plads til og har respekt for hver enkelt virksomhed i gruppen, der fortsætter med den samme historiefortælling og samme tilgang til arbejdet – nu bare med ekstra support og et større udbud af relevante ydelser.
Hos Sydkystens Brolægning & Kloak kommer vi altså fortsat til at levere kloak- og brolægningsarbejde af høj kvalitet – heriblandt etablering af omfangsdræn, tv-inspektioner, slamsugninger og rottebekæmpelse. Fremadrettet vil vi være styrket af andre dygtige specialister i branchen, der også står klar til at hjælpe vores kunder og bidrage med deres ekspertise, viden og erfaring.
Du kan læse mere om Acurum og de andre virksomheder, gruppen har opkøbt i Danmark, her.